Přinášíme Vám rozhovor se zajímavou a inspirativní ženou Sarah Dea (Mgr. Šárka Urbanová), která se zabývá ženskou sebehodnotou, sebeláskou, probuzením a kultivací ženské energie. Vede v Opavě autorské semináře Lunární Žena, které jsou pro ženy dostupné také v on-line formě. Zároveň poskytuje ženám individuální konzultace na téma ženského zdraví včetně psychosomatických příčin ženských obtíží. Se ženami pracuje už přes 20 let a pomohla už mnoha ženám vyřešit jejich ženská trápení.
Šárka Urbanová společně s naší Šárkou Homolovou sdílejí podobné názory a myšlenky, proto se můžete i v budoucnu těšit na další články, které se budou zaměřovat do hloubky na naše ženství.
Proč je důležité, aby žena znala fáze svého cyklu?
Pokud je žena v kontaktu se svým tělem a svými emocemi, tak jednotlivé fáze svého cyklu přirozeně vnímá. Jsou součástí její přirozené cyklické ženské proměnlivosti. Nepotřebuje je tudíž “znát”. Problém je v tom, že většina žen dnešní společnosti toto propojení se sebou má velmi malé nebo žádné. Je to dáno výchovou, celkovým nastavením většiny k jakýmkoliv projevům ženskosti, nízkou sebeláskou nás žen a v poslední době i užíváním syntetických hormonů. Ženy tedy nevnímají přirozené změny ve svém těle, které souvisejí se změnami na vaječnících, děloze, kolísání hladin hormonů a dalšími fyziologickými změnami v rámci menstruačního cyklu. S tím souvisejí změny v emočním nastavení i vnímání změn energie v těle.
V čem jí vnímání fází cyklu může pomoci?
Na dnešní ženu je vytvářen obrovský tlak, aby byla stále stejná a fungovala stále stejně – tedy byla nejlépe pořád mladá, krásná, zdravá, výkonná, sexy, pečující, milá, usměvavá … Což prostě není možné, protože toto je jen jedna část nás žen. Máme v sobě i tu druhou polaritu, která je stejně krásná a pro náš život důležitá – tedy vztek, podrážděnost, smutek, pláč, iracionalita, ponoření se do sebe, potřeba být sama … Prostě projevy, které “hodné holky a vzorné manželky” nemají.
A přitom vědomé prožívání všech fází menstruačního cyklu ženu přirozeně těmito změnami v sobě samé vede. Proto, když si žena začne vědomě všímat všeho, co se v jejím těle i v její psychice během těch osmadvaceti dnů děje, zjistí, že vůbec není stejná. Naopak, že se plynule proměňuje. O těchto proměnách ženy učím a vědomě je jimi provázím na svých seminářích Lunární Žena. Z těchto seminářů ženy odcházejí s velkým “Aha, tak už vím, proč se před menstruací cítím tak a tak … proč jsem při ovulaci taková … k čemu mě vede to, jak se cítím během menstruace …” A zejména to, že: “Jsem úplně v pořádku, že se tak cítím .“ To platí zejména pro fáze Kouzelnice a Baby, které mnoho žen prožívá opravdu dramaticky a velmi se za to obviňují a snaží se tyto projevy většinou neúspěšně potlačit. Takže pokud žena zná sebe sama v jednotlivých fázích, může si lépe plánovat v životě mnoho věcí. Protože ví, kdy má chuť pracovat, tvořit, organizovat, pečovat, zajímat se o druhé, odevzdávat se partnerovi a vzájemné lásce …
A kdy naopak má potřebu být více sama, ponořit se do svého nitra, meditovat, odpočívat, pečovat o sebe, kdy jí to moc logicky “nemyslí”, není společenská, je více podrážděná, nemá chuť se s partnerem milovat … Což vnímám jako velmi praktické, zvláště když do tajů ženské cykličnosti žena postupně zasvětí i partnera a děti. Ve vztahu pak může nastat více pochopení i úcty k rozličným projevům ženství. A žena sama na sebe pak neklade nároky, které v té či oné fázi prostě není schopná splnit.
Mění se nějak prožívání ženského cyklu v průběhu času a s postupujícím věkem?
Každá žena prožívá svůj cyklus individuálně a její prožitky se mohou během života měnit podle toho, jak prochází v životě různými událostmi, jak vnímá sebe sama. Toto se rozhodně s věkem mění. Žena je určitě jiná, když je v životním období Panny – je mladá, nezávislá, buduje si svou kariéru, prochází vztahy s muži a sbírá zkušenosti, hledá partnera, se kterým založí rodinu. Má jiné priority než žena, která se stane Matkou, kdy se pozornost výrazně obrátí k dítěti, partnerovi, rodině. A jiná je žena, které odejdou dospělé děti z domova a ona má po těch letech péče o druhé opět čas sama na sebe a svůj život. Jako kdysi zamlada, jen jí přibyly vrásky a mnoho životních zkušeností, kterými zmoudřela. A pokud už od mládí vědomě prožívala svoji cykličnost, pak si toto životní období Kouzelnice může náramně užít. A jinak prožívá sama sebe jako babička, žena, která už nemenstruuje a životní prožitky jí přinesly nadhled a skutečnou Moudrost. Tematiku menopauzy vnímám v naší společnosti jako další téma, které je opředeno mnoha tabu a mýty a ženy se tohoto období tak nějak podvědomě bojí a snaží se ho co nejvíce oddálit či potlačit. A přitom je to období, které teprve do života ženy přináší tu skutečnou Moudrost a Sílu. Zde vidím velkou spojitost mezi množstvím zdravotních obtíží dnešních žen v premenopauze a jejich nepřijetím a nezpracováním tohoto tématu v sobě samé.
Co může žena udělat pro to, aby do tajů svého cyklu pronikla a začala se v něm lépe orientovat?
To je dobrá otázka. Prostě začít vědomě naslouchat svému tělu, důkladně se pozorovat, zapisovat si nejlépe každý den některé aspekty sebe samé. Po třech měsících už třeba vypozorujete určité zákonitosti, které se ve vašem životě opakují. Je dobré pozorovat změny na úrovni těla, emocí, energie, sexuality, vztahů s druhými lidmi, oblékání a cokoliv dalšího, co vám přijde zajímavé a důležité. A pak je taky fajn přijít na můj seminář. A určitě je moc důležité být i v kontaktu a sdílet s jinými ženami, které svou cykličnost žijí vědomě.
Jak vy sama se díváte na užívání hormonální antikoncepce? Jaký má vliv na prožívání cyklu?
Tato otázka je “trefa do černého”. Žena , která užívá hormonální antikoncepci, je vlivem koktejlu syntetických pohlavních hormonů, které pravidelně dostává do svého těla, ve stavu podobném těhotenství. Nedozrává další vajíčko, nenastává ovulace, nenarůstá děložní sliznice a ani se pak neodlučuje a neodchází z těla jako při klasické menstruaci. Krvácení, které nastává při vynechání dávky hormonů, je tzv. krvácení ze spádu, a to není menstruace. Tělo, emoce, energie ženy – to vše je stále stejné. Tedy žena není cyklická. Žena neprožívá svou přirozenou cyklickou proměnu na žádné úrovni svého bytí. Je odpojena od své moudrosti a síly, kterou prostřednictvím menstruace zažívá.
Svým prožíváním světa i sebe samé se podobá těhotné ženě, která se těší na miminko, je mírná, laskavá, dávající. Naprosto jí chybí ten aspekt ženy, která se umí zdravě naštvat a říct “ne” tomu v životě, co jí neslouží a škodí. Nabízí se otázka, proč je v naší společnosti tolik mírných, laskavých a poddajných žen, které roky užívají hormonální antikoncepci, mnohdy ani nemají partnera, jen prostě nechtějí mít menstruaci. A pak po jejím vysazení řeší problém s neplodností, předčasnou ztrátu cyklu či jiný gynekologický problém … Prvním krokem k pochopení tohoto je přečíst si podrobně příbalový leták s nežádoucími účinky té pilulky a pak se vědomě rozhodnout, jestli hormonální antikoncepce je pro mě opravdu tak důležitá a chci ji i s těmito riziky užívat a proč .
Autor článku: Sarag Dea (Mgr. Šárka Urbanová) - autorka programu Lunární Žena, z rozhovoru pro časopis Maminka 5/19
www.lunarnizena.cz Fb Sarah Dea